Robotik Saç Ekimi Nedir?

İçindekiler

Robotik saç ekimi, saç ekim sektörüne 2008 yılında tanıtılmıştır. Bu yıldan beri robotik saç ekimi teknolojisini bazı klinikler kullanmış bazıları ise güvenilir bulmayıp kullanmamayı tercih etmiştir. Robotik saç ekimi teknolojisinde, saç ekim işleminin süresinin kısalması ve insan eliyle oluşabilecek hataların en aza indirilmesi hedeflenmiştir. 

Normal şartlarda bir ekibin operasyon süresi boyunca yaptığı donör bölgeden kök alma, ve ekme gibi işlemleri, robotik saç ekimi teknolojisinde robot yapmaktadır. Saç ekim işleminde donör bölgeden alınan sağlıklı saçların hiçbir şekilde zarar görmemesi gerekmektedir. Robotik saç ekimi de bunu amaçlar. Robot hassasiyeti ve insan eli hassasiyeti karşılaştırılır. Robotun özel büyütücüleriyle saç foliküllerini 10 bin kata kadar büyüttüğü ve bu yüzden daha hassas işlemler yapabildiği iddia edilmektedir. Fakat bütün bunlara rağmen hala yapılan işlemlerde robotun hata payının insan eline göre iki kat daha fazla olduğu görülmüştür.

Bir diğer dezavantajı da robotik saç ekimi teknolojisinde robotun sadece koyu pigmente sahip saç köklerini görebilmesidir. Bu yüzden açık renk saçlı hastalar robotik saç ekimi teknolojisinden yararlanamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir